Czy warto zakładać lokatę?


Dawniej lokaty były naprawdę sporym źródłem utrzymania. Osoby posiadające większy kapitał mogły go ulokować i praktycznie żyć z samych odsetek, bo tak wysoko kiedyś były oprocentowane lokaty. Jednak z biegiem czasu ta sytuacja uległa gwałtownej zmianie i dziś odsetki, jakie otrzymuje się za typową kwotę zdeponowaną na lokacie nie są zbyt wysokie. Typowe oprocentowanie może wynieść najwięcej około 2-3%.

Czy warto korzystać z lokat?
Jeśli nie mamy głowy do biznesu, a boimy się inwestowania w jakiekolwiek inne instrumenty finansowe, wówczas zapewne najlepiej jest jednak nie ryzykować pewnej utraty naszych środków i po prostu założyć lokatę, gdzie nasze wolne środki finansowe będą procentować. Co prawda obecne odsetki bardzo trudno jest nazwać zyskiem, jednak zawsze lepsze coś niż nic, które by miało miejsce, gdyby pieniądze leżały w skarpecie.

Co innego?
Zawsze zamiast lokaty istnieje bardzo dużo alternatyw takich jak inwestowanie w akcje oraz obligacje lub nawet w nieruchomości. Jeśli środków jest na tyle dużo, że pozwolą nam otworzyć działalność gospodarczą można z tego skorzystać ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że będzie to w zgodzie z naszym sumieniem, bo to my mamy być świadomi tego, że będziemy zdolni poprowadzić swoją własną firmę. Inwestowanie w obligacje przynosi z reguły podobne zyski, co lokaty. Z kolei inwestowanie w nieruchomości wymagają sporego nakładu kapitałowego i często prowadzą do brania pożyczek celem sfinansowania swoich inwestycji w grunty lub budynki.

Lokaty są ofertą, którą jesteśmy bombardowani przez banki każdego dnia. Wystarczy wyjść na ulicę. W polskich realiach banki są praktycznie za każdym rogiem, dlatego przechodząc obok takiego lokum na pewno zobaczymy na oblepionej witrynie wielkie cyferki oraz symbol procenta. W biały dzień na pewno otrzymamy po drodze jeszcze niejedną ulotkę. W ten sposób oddziaływają banki na naszą świadomość. Przez to, że ta oferta jest tak powszechna zaczynamy myśleć, że każdy z tego korzysta, bo przecież to takie oczywiste.