Jak zainwestować pierwsze pieniądze na Giełdzie Papierów Wartościowych?
Jednym z najpopularniejszych i najefektywniejszych sposobów na ulokowanie kapitału jest inwestowanie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Znaleźć tam można akcje polskich (i nie tylko) spółek i koncernów z rozmaitych branż gospodarki, a także obligacje państwowe lub korporacyjne oraz bardziej zaawansowane instrumenty pochodne niepolecane dla początkujących inwestorów. Jak zacząć swoją przygodę z giełdą? Co należy zrobić, by zainwestować pierwsze pieniądze na GPW?
Jak zacząć inwestować na giełdzie – konto maklerskie
Do rozpoczęcia przygody z inwestowaniem na giełdzie niezbędne będzie konto maklerskie. Można je założyć w wyspecjalizowanym domu maklerskim, choć znacznie wygodniejsze będzie sprawdzenie oferty zwykłego banku – większość z nich umożliwia swoim klientom bezpłatne otwarcie takiego konta przeznaczonego przede wszystkim dla inwestorów o relatywnie niewielkim kapitale. Zazwyczaj to właśnie banki oferują lepsze warunki, a w szczególności niższą marżę. Przekłada się to jednak na znacznie mniejsze możliwości klientów, zarówno w zakresie dostępu do notowań na żywo, jak i korzystania z bardziej zaawansowanych instrumentów pochodnych. Konto w maklerskie w banku jest zatem najlepszą opcją dla początkujących.
Co kupować na giełdzie – akcje, obligacje, derywaty?
Najpopularniejszym papierem wartościowym na warszawskiej giełdzie są bez wątpienia akcje najpopularniejszych przedsiębiorstw należących do prestiżowego indeksu WIG 20. Dziennie obroty na tych spółkach są ogromne, a ich wyceną interesują się tysiące indywidualnych inwestorów z całej Polski. Podczas rozważania potencjalnych opcji zakupu nie należy jednak ograniczać się do WIG 20 – warto także zainteresować się mniejszymi spółkami notowanymi na głównym parkiecie giełdy. Osoby szukające bardziej ryzykownych inwestycji powinny zwrócić uwagę na parkiet New Connect, na którym notowane są startupy oraz niewielkie spółki dopiero co wchodzące na GPW. Natomiast na rynku Catalyst można kupić obligacje państwowe i korporacyjne uważane za znacznie bezpieczniejsze od akcji, ale wiążące się też z mniejszymi zyskami.
Na co uważać podczas inwestowania na giełdzie?
Przed dokonaniem zakupu zawsze należy upewnić się, że kupowany papier wartościowy faktycznie ma pokrycie w praktyce. Przydaje się to szczególnie w ramach tzw. strategii fundamentalnej, która polega na kupowaniu akcji spółek giełdowych o dużym długoterminowym potencjale wzrostowym. W ten sposób mniej istotna staje się cena zakupu, a znacznie ważniejszy jest zysk osiągnięty podczas sprzedaży za kilka lat. Ten rodzaj dokonywania inwestycji (zwany także „zakup i zapomnij”) jest szczególnie polecany inwestorom indywidualnym nieposiadającym dużego kapitału. Wystarczy kupić akcje kilku wybranych spółek (pamiętając rzecz jasna o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego!), a następnie raz na tydzień sprawdzać ich aktualną wycenę. Oczywiście warto także śledzić najważniejsze informacje na temat firm, bo te najczęściej mają duże przełożenie na cenę akcji.